Yoksulluk, Basari, Çalisma Hayati Ve Ali Imran Suresi

1
196
Insanin  kendi emeginden baska haklari yoktur… diyor yüce Allah biz insanlara
 
Iste biz bunu yoruma  açarsak eger  öncelikle ve özetle su manalar görülür derim.
 

Sefaletten beslenmeyen insanlari yoksulda yapmayan ve insanlari onurlu ve serefli yasamaya ve insanca yasamaya yeterli olan maddi kazanç kaynaklarini temin edmeyi saglayan yeni fikirler ve  projeler üzerinde kurulu bir sosyal hayat sistemini gelistirmek gerektigi bir hak  ve bir insani mecburiyet olarak görülüyor.
 
eger insanlar isterlerse bunu  mutlak basarirlar çünkü insanliga bu hikmet ve bunlari yapmayada yeterli olan kapasiteleri verilmistir diyor yüce Allah bakara suresinin 286.  ayetinde onun için hüküm vardir yani kanun mevcuttur bunu basarmak insanliga düsen kutsal görevleridir derim.
 
 çünkü insanlar tek amaçta ali imran suresinin 103. ayetinde görüdügü gibi ortakça is hayatinda birlesirlerse ve öyle çalisip ve kazanip onlarida kendi aralarinda nahl 71. ayete göre esit gelinceye kadar bölüsürlerse bu islem tamamdir derim. çünkü bu Allahin bir buyrugudur ve hakkinda ayet vardir öyle yapiniz ki ne ezenlerden ve nede ezilenlerden olmayiniz diyor yani emek esitir emek  bir takaz sistemidir onun yerine ister  bir mal ver isterse bir para ver seklidir derim.
 
çünkü bu islam dininin temeli ve onun diregide dünya hayatini ve nimetlerini esit gelinceye kadar paylasmaktir hak payinada  razi olmaktir ve mutlu olmaktir ve dogru imanin bir esasida budur onun için 1- iman 2- çalismak 3- adaletli olmak 4- esit paylasmak halidir  5-  bunlar hukukun dengeleridirler. iste bunu bilip kuran milletler  devletler ve  insanlar insanca yasamayi bilek gücüyle hak edenlerden olurlar derim ve bunu basaramayanlarda büyük baliklara taze taze dislerine görede onlara  yemler olurlar derim iste yüce Allahin bir dedigide budur derim.
 
 yani iki ellerimizle kazandigimiz bir haktir ister yem olunuz isterseniz yemleri olmayiniz seklidir her ikiside insan emeginin bir tür  karsiligidir derim.  yani ektigimizi biçmektir Allah iyi olani yapmaya gücünüz yeter diyor o bizlerde yaratilistan beri bu güç vardir olduguna göre en iyisi “sefaletten beslenenlere” sakin yem olma zulme boyun egme hakkin olan haklarini bil ve onlara sahip çik ve insanca yasayiniz derim islam dinini ögreten bu kuranda ölülere göre olan bir tek kelime dahi yoktur bu kuran dirilerin okumasi ve onu anlamasi ve onu hayarina geçirmesi için verildigini  yüce Allah söylüyor ve insanlarin bedbah degil mutlu olmalarini da istiyor onun için islam dini ölülerin degil dirilerin dinidir ölülerin dinleride hasap günü ahirette görülür  dünyada diri olanlarin dini vardir derim r.ç. 

1 YORUM

 1. öyle bir kriz ki çok eski sablonlari, eskiden kalma gelenekleri artik kabul etmiyor ve dünyanin bu günkü haline bakinca bunca sefalet çatisma yikici zulüm, saldirganlik ve saire insanlik hala eskiden oldugu gibi hala zalim can yakan saldirgan bu degerler üzerine kurulu,

  bütün bu tartismalar ve konusmalarda yapmaya çalistigimiz beyinlerde radikal bir degisim saglamazsak ne olacagini görmektir, her seyi oldugu gibi kabul etmemek için…
  Fakat onlari anlamak için bütün kalbimizi ve aklimizi, sahip oldugumuz her seyi, kesfetmeye size bagli ve asla bir baskasina degil çünkü burada ögretmen yok lider yok, yol gösterici yok, efendi yok, kurtarici yok. kendiniz için ögretmensiniz ve ögreticisiniz lidersiniz siz her seysiniz ve anlamak degisimdir.

  "jiddu krishnamurti" 1895- 1986=

  not: bu bir alintidir onu sizlerle paylastim ki, buda bizden biriymis meger derim
  çünkü Allah zalimlerin düsmanidir dinde sorlama yoktur diyende zaten Allahtir derim. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here