Youtube Engelinin Bir Yili Doldu – Youtube Yasagi ve Olasi Komplo Teorileri

6
93

Biliyor musunuz? Youtube engelleneli tam bir yil oldu. Engellenisinin 1. yildönümünde Youtubeu rahmetle aniyoruz.

Her ne kadar bir sekilde Youtubea girmeyi basarsaniz bile, Youtube yasal olarak sansürlü. Nedenini tam olarak kimse bilmiyor sanirim. Siz biliyor musunuz? Hangi görüntüler yüzünden Youtube engellendi ? O görüntüyü izlediniz mi?

Burada Youtube sitesini savunacak degilim. Youtube gibi engellenen bir çok site var ama hakli ama haksiz. Bir kaç soru var aklimda onlara cevaplar arayacagim.

Youtube sitesini engellemek neden bu kadar önemli ? 

Varsayimlar:

 • En popüler yabanci görüntülü sesli sosyallesme sitesi demek Internet aginda büyük yük demek. Bu Internet servis saglayicisinin isine gelmiyor olabilir.
 • Bu siteyi engelleyerek yurtdisi çikis yerine yerli mali Türkiye sunuculari olan TTNET Müzik Video alternatif olabilir.
 • Insanlar okumak yerine görüntüye daha çok ragbet eder ve görüntüler olaylari daha anlasilabilir kilar. Ses ve kamera kayitlarinin ortalikta dolandigi, haber deryasi ülkemizde, Youtube gibi insanlarin özgürce görüntüler paylastigi siteler çok önemlidir. Umarim anlatmak istedigimi anlatmisimdir.
 • Youtube engellendi sayfasinda mahkeme kararinin hemen altinda üç adet Internet adresi baglantisi görmüssünüzdür. Bu islerle ugrasanlar bilirler. Youtube gibi bir sitede bu sekilde tüm sitenin yönlendirildigi bir düz sayfada, üç adet baglanti, deyimi yerindeyse paha biçilmezdir. Bedavaya reklam ve seo (arama motoru optimizasyonu).
 • *Benden duymus olmayin. TTNET yakinda TTnetunnel veya TTnetProxy adinda yeni servisinin hazirligini yapiyormus.
 • *TTNET iki yillik sözlesme yapan herkesle Youtube sitesini el altindan açtigi söyleniyor. Hatta ömür boyu sözlesme yaparsaniz su an engelli tüm siteleri açtigi ve engellenecek olanlardan muaf tutulmayi öneriyormus. Söyleyenlerin yalancisiyim.
 • **Youtube engellenerek insanlarin “Youtubedan daha iyi sitelerde var mi?” arayisina götürmek istiyorlar. Böylece insanlarin Internet’i daha iyi tanimasini sagliyorlar. Misal TTnetVideo
 • **Insanlari yeni olgularla tanistiriyorlar. Örnek olarak “proxy” “atunnel, btunnel, ctunnel” “opendns”. Böylece insanlari Internet bilgisini arttirmaya ve arastirmaya yöneltiyorlar.

Youtube o kadar kötü içerikli görüntü sunuyor ki engellenmeyecek de ne olacak?

Çesitli Görüsler:

 • Bütün siteyi engelleyen teknoloji o görüntünün oldugu sayfayi da engeller.
 • Youtube kullanicilar tarafinda olusturulan bir site. Yani her görüntünün altinda bu görüntünün kaldirilmasini isteyeceginiz “Flag” baglantisi bulunur ve bu talebiniz degerlendirilir. Yoksa Youtube sitesi açik saçik görüntülerden geçilmezdi.
 • Tamamen engellenmeli. Bu sekilde kalmali böylece tüm sorunlar ortadan kalkar. Takip edilecek dava açarak zaman kaybedilecek bir kötü içerik olmaz.
 • Düz mantik. Youtube engelleyen ülkelere bakilsin, açik olan ülkelere bakilsin. Biz hangi taraftayiz ona göre karar verebiliriz.

Internetten Youtube engellenmesinin bir yili doldurdugunu ögrenince bir seyler karalamak istedim. Konuya objektif yaklasmaya çalistim

* isaretli maddeler tamamen uydurmadir.
**isaretli olanlar mizahi varsayimlardir.

6 YORUMLAR

 1. birsey yasaklaniyorsa yasaklanan merciler tarafindan o yasagin nedeninin de yazilmasi cizilmesi lazim diye dusunuyorum. bu sekilde nette dolasim ozgurlugunun kisitlanmasi bence cok sacma. bir cocuga bile bir yasak getirdiginizde, "oglum cikolata yedin hadi disini fircala" dedigimizde "fircalamassan curur" diye 2 yasindaki cocuga bile aciklama yapiyoruz. her kafadan bi ses cikti. kimisi "Ataturk kotulendi dedi, kimisi PKK ile ilgili Turkiyeyi kotuleyen videolar kondu" dendi. bana bunlar asilamaz problemler gibi gelmiyor. dediginiz gibi duz bir sayfada uc adet baglanti. dusundurucu ve ayni zamanda gulunc bir durum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here