Zihin kontrolü Nedir? – Zihin Kontrolü Ve Yöntemleri

11
376

Zihin kontrolü biz farkina varmadan günlük hayatin içinde sosyal etkilesimlerle karsimiza çikiyor. Binlerce zihin kontrol yöntemlerinden bir kaç tanesini asagida siralamaya çalisacagim. Bakalim her birimiz günlük yasamimizda bunlardan kaç tanesine maruz kaliyoruz?

Grup baskisi: Ait olunan grubun degerleri disinda degerlerin kabul edilmemesi için yapilan telkinler, sinirlamalar bütünü.

Eski degerlere saldiri: Yeni bir takim fikirlerin kabulünü kolaylastirmak için eski eski degerlere saldirarak onlari gözden düsürmeye çalismak.

Meta – Iletisim: Konusma veya yazma sirasinda belli bir kelimeler dizgesini yahut belli bir jargonu kullanarak ana içerigin üstünde mesajlar verme. Örnegin, konusmalarda sürekli olarak “ultra – yeni Türkçe (!) ” kelimeler ve anlasilmasi zor ifadeler kullanarak “ben sizden degilim – seçkinim” mesajlari.

Soru yasaklama: Otorite kullanarak, grup/ cemaat/ rejim içindeki hakim düsünceyi tehlikeye sokabilecek sorularin önünün kapatilmasi, ayiplanmasi, cezalandirilmasi.

Lisan suiistimali: Lisanin kasitli ve yaygin bir biçimde kötüye kullanilmasi ile insanlarin lisan yeteneklerini, dolayisiyla düsünme ve algi aliskanliklarini sakatlamak. Televizyonlardaki bazi yayinlarda, sosyal sitelerdeki yazisma cümlelerindeki yaygin argolasma ve lisan bozuklugunu örnek verebilirim.

Celbedilmis söz yitimi (afazi): Tibbi bir terim olan ve konusma / anlama aliskanliklarinin yitirilmesi anlami tasiyan afazinin toplumbilimsel türevini yitirmesi. Kelimelerin anlamlarinda karmasa yaratarak ve asli / tanimi olmayan yeni kavramlar ortaya koyarak, insanlarin iletisim yeteneklerini baltalamak ve kisileri, ayni dili konusmalarina ragmen, birbirlerinin dilinden anlamaz hale getirmek. Televizyonlardaki tartisma programlarini örnek verebiliriz. Sürekli tartisip bir çözüm bulamazlar =)

Giyim kodlari: Giysilerde belli biçim ve isaretler kullanilarak mesajlar verilmesi; giysilere, aslinda olmayan mesajlar yüklenmesi ve bu sayede insanlar arasindaki farkliliklari pekistirme / vurgulama çabasi.

Slogan atma / slogan düsünce: Topluluga ait düsünsel kaliplarin bireyler arasinda bilinçsizce ve sorgusuz olarak kabul edilmesine yönelik ifadelerin, yüksek sesle tekrarlanmasi. Orijinal düsüncelerin engellenmesi…

Parasal bagimlilik: Mali kaynaklar üzerinden bagimli hale getirilme. Bu sekilde bagimli hale getirilen toplumlarin yönlendirilmesi büyük ölçüde kolaylasir.

Sosyal yalitim: Tehlike veya riskli düsünce / eylem sahibi birey veya gruplarin genel topluluktan ayrilmasi, iletisimin kisitlanmasi. Örnek hapsedilen aydin kesim. 

Kontrollü korku: Toplumu veya bireyi sürekli gergin, korkulu bir halde tutmak üzere senaryolar üretmek. ABD yönetiminin kendi halkina karsi uyguladigi yöntemlerden biridir örnegin.

Zihin durumu: Beyinde, cinsellik, istah, zevk gibi duygularla iliskili bölgelerin asiri olarak uyarilmasini saglayarak, üst beynin yüksek zihinsel islevini kisitlamak hatta dumura ugratmak. Bireyleri zevkperest robotlara dönüstürerek, potansiyel düsünce suçlarini ve fikri tehlikeleri bertaraf etmek. Haber bültenlerinde, müzik kanallarinda ve bazi sosyal sitelerde genel yayin politikasinda gözleyebilecegimiz cinsel, hatta sapkin içerikli haberler, diziler, filimler ve görüntüler. Amerikan filmlerindeki kahramanlik temalarini, gözümüze sokulan ve izlenme rekorlari kiran dizilerde bize ögütlenen yasam tarzlarini söyle bir düsünmek yeter aslinda.

Bu yöntemlerin hiçbiri tek basina bireyi veya toplumu yönlendirmede çok etkili degildir aslinda. Ama bunlarin bilesik halde, topyekûn kullanilmasi, tahminlerin çok ötesinde basari saglayabilir. Özellikle ülkemizde birçok anormal toplumsal davranisin altinda bu tip nedenlerin rol oynadigina kusku yok.

Bireylerin, kitlesel yönlendirme ve zihin kontrolü konularinda bilinçlenmesi, bu mekanizmalari islevsiz kilabilecek en önemli unsurlardan biridir. Daha da önemlisi, degerlerine bagli, müspete yönlendirebilme potansiyeli tasiyan insanlar yetistirebilmektir. Zira belli degerleri olan insanlar, menfi yönlendirmelerden en az etkilenen kisilerdir. Eger bir toplum, büyük oranda hayvani ihtiyaçlarini karsilamayi birinci öncelik edinmis fertlerden olusuyorsa, zihin kontrollerinin isi hiç de zor degil:

Havucu burnuna tut, at kosmaya baslayacaktir…

Dr. Sinan CANAN

Kaynak : www.onarimcilar.net

11 YORUMLAR

 1. bakara suresinin 104. ayeti meali.

  ey iman edenler raina (bizi gözet) demeyin unzurna (bize bak) deyin ve sözü dinleyin, kafirler için çok aci bir azap vardir.

  iste bu ayet bu sekliyle zihin kotrolunu gösteriyorki birileri bizleri hayvan misali gütmesin için bir uyaridir.

  çünkü yönetim ile güdüm çok farklidir mesela bir apartmanin yöneticisi o mal sahiplerinin islerini onlarin istedigi gibi yönetir o onlari gütmez seklidir eger onlari güderse onlar hayvanlasirlar demektir.

  iste bunu büyütürsek devlet halkini yönetir onlari gütmez deniyor ve akilli olun güdülmeyin sonra onlarin elinde kafir olursunuz ve zaten onlar kafirdirler çünkü hilecidirler ve sonra onlarla birlikte azap görürsünüz çünkü siz insansiniz onlar tarafindan sakin güdülmeyin diyor.

  ve uymayin uyutulmayin böyle yapanlara karsi birlesin kulüplesin ve sizde onlara çok agir cezalar verin ki onlar bir daha sizi böyle numaralarlar hilelerle uyutmaya çalismasin haberidir bunlar derim

  eger insanlar kendilerini tanimazlarsa iste onlar ABD de oldugu gibi uyutulurlar ve uyurgezer ve afyonlanmis misali olurlar iste bu ayet bunun uyarisini bütün insanliga yapiyor derim. uyan türkiye. uyan türkiye.derim. selamlar.r.ç.

 2. evet dogru deli sey herkez hayatindan memnunki kimsenin sesi çikmiyor.

  onun için bir ayete onlar dinlerinden yani yasadiklari hayattan memnun olunca Allah bile onlari kendi özel dinleriyle bas basa birakiyor.

  zatem bizimkide laf olsun torba dolsun türündendi. r.ç.

 3. kuranda bir ayet vardir oda sudur.

  siz bu kurani okuyup onu anlamaya ve onu yasamaya çalismayacaksiniz diye biz bu kurani siz insanlara indirmeyecek degildik. diyor yüce Allah

  eger bu ayetin yorumunu yaparsak ben Allahiniz olarak kendi ilahlik görevimi siz insanlara yapayimda sonra sen bize hiç bir uyarida bulunmadin ve bize hiç bir sey ögretmedin diye hesap günü itirazda bulunmayalim diye ve onun için bu ayet bu konuda bütün insaliga bir uyaridir ve bir kutsal haberdir iste Allah bize bunu böyle hatirlatiyor derim.

  nasilki bir devletin kanunlarini bilmek zorundaysak Allahin kanunlarinida bilmek zorundayiz çünkü devlet ben bilmiyordum bunun yasak oldugunu dememize bakmaz her yanlisimizda basar çesasini ve ögrenseydin kanunumuda yanlis isler yapmasaydin der halkina.

  iste ayni seyi bizlere Allah ta bu ayetleri içinde bizlere böyle söylüyor. bizim insanlik görevimizin biriside yanlislari görmek ve onu yapanlara bunuda göstermektir ve yanlis yapanlari uyandirmaktir buda biz insanlarin insanlik görevidir bunu dinleyen dinler dinlemeyenlerde ABD devletinde oldugu gibi boyunlarina zihin kontrolu yularini taktirirlarsa suç artik onlarin olur demektir.

  bunu önce devlet yapmalidir ama nerde o devlet o daha dünyaya gelmedi herhaldeki insanlar bu sekilde birilerine kölelesiyorlar ve onlara yapilan bunca uyariya ragmen uyanmiyorlar çünkü afyonu narkozu biraz fazla vermislerde her halde ondandir derim is isten geçmeden uyanabilsek bari derim r.ç.

 4. uzun zamandir bu yazilari okuyorum

  ama dikkatimiceken konu

  insanlar bundan nasil korunur bunun kanunlarca yasak olmasi ve cok ayir cazasinin olmasi gerekir bunlarin insanlik sucu oldugunu düsünüyorum.rica ediyorum sayin yazarlardan birazda insanlar bundan nasil korunur bu zihin kontrolü magduru bunu nasil etkisiz hale getirebilir.birazda bu yönde arastirma yapmalarini ve bu iskenceye maruz kalmis insanlara yardimci olmalarini umutla bekliyorum.saygilar

 5. En basta diziler, Pc,Psp vs oyun aletleri insanlarin düsünmesini engelleyen pek çok unsurlar.Beyin göçü diyoruz ya adamlar kafasi çalisani aliyorlar geriye bir yigin aptal kaliyor onlarinda düsünmesini engellemek için bunun gibi etmenleri kullaniyorlar iste.Ha diyelim bunlara ragmen düsünen çikti onlara ya deli deniliyor ya da yok ediliyorTipki ben ve benimgibilerin maruz kaldigi gibi

  Tesekkürler..

 6. öncelikle rahmi beye içten tesekkür kendi dilinde bilgiyi gerçek kaynak ile ifade ettigi için.

  rahmi beyin anlatiminin bir baska seklinide ben diyeyim ben diyeyim derken bu sahsima ait bilgi elbette degil.
  YARATAN diyorki size gücümden güç kattim ve size 3 degerli hazine verdim
  1-AKIL
  2-MANTIK
  3-SUUR
  açilimi söyleki AKLIN ile düsün, MANTIK terazin ile tart, buldugun yolda suur ile yürü.
  serap arkadasim bu konuda doktorlarin size ilaç yazabilecegini sanmiyorum inanin hersey sizin elinizde nasil anne, baba dogmasina vesile oldugu bebege kendilerinden bir seyler katiyor ise o çocukta bundan yararlaniyor ise

  bizlerde yaratanin bize verdigi gücü ve 3 degerli hazinemizi kullanip birilerinin söyledigi ile degil bilmediklerimizi merak edip okuyup ögrenerek yani aklimizi kullanarak, mantik süzgecimizden geçirip buldugumuz ve bize ait dogruda yürüyerek yasamimizi daha kolay bir hale getirebiliriz.

  deliseyim senin her zamanki güzel yazilarindaki tadi bulamadim bu yazinda bagisla.

  maddeleri bir bir yazip çogunuda çürütürdüm ama ne vaktim var nede okuyacak olanlari sikmanin bir anlami.
  sadece sunlari söylüycem.

  yasam gelismezse iste o zaman korkalim hep birlikte çünki evren bile her daim genlesiyorken bizim duragan olmamiz illede eskiler diye figan etmemiz mümkünmü . elbette bu degisim içerisinde bir sürü parazit ve çatlak sesler olacaktir evinizde bile salondaki kanapenin yerini degistirmeye çalisin bakin nasil gürültü oluyor. önemli olan bu degiskenlik sarsintilarinda akil, mantik, suur ve YARATANIN gücünü kullanarak akli selim bir sekilde yasami idame ettirebilmek.ve gelismenin olumlu taraflarina ayak uydurmak.
  bakin bir yazar ne demis.

  ''Degisim çaginda 'ögrenenler''
  Dünyayi ele geçirecekler. her seyi bilenler ise,artik var olmayan bir dünyaya ait bilgileri ile basbasa kalacaklar…
  kitap:NLP. yazar. Eric Hoffer.

  ben hala çok cahilim degisime ayak uydurabilmek için daha ögrenecek çok seyim var.
  cümlemize saglikli degisimler.:))

 7. slm herkese daha somut cözümler bekliyorum.mesela elektrik akimindan lastik ve tahta korur zihin kontrolü radyo ve tv dalgalariyla yapildigi söyleniyor.lazer gibi bir akim zannediyorum bundan nasil korunuruz ne yaparsak etkii hale gelir.bir düsünelim bir lazer isiniyla insanlara iskence aci veriliyor.vucüdunun belli böylegelire bu akim veriliyor insanlik sucu lütfen daha somut cömüzler bekliyorum bu iskenceye maruz kalmis masum inanlara cok yardim edecektir simdiden ts ediyor saygilar sunuyorum.

 8. zihin kontrolünün olasiligi külli iradenin müsaade ettigi ölçüdedir.bireylerin zihin kontrolüyle inançsizlastirilmasi irade zayifligindan kaynaklanmaktadir.itikadi noktada buna alet olacak kisilerin zayifligindan dolayi bu formül kullanilabilir.o yüzden kisinin itikadini zayiflatacak tuzaklara düsmemesi için ameli farizalari yerine getirme mecburiyeti dogmaktadir. hasan mezarci isminde ki kiside bu sebeple basarili olunmustur.(ben isayim dedigini duymussunuzdur).bu uygulamalarin amaci toplumun zihinlerini alt üst edip bosluga düsmelerini saglamaktir..cübbeli ahmet hocada da denendigini düsünmekle birlikte hocanin saglam itikadinin oldugunu tahmin ederek basarili olamayacaklarini itiraf etmeliyim.(ama genelde bir silah olarak kullanilir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here