Kerem, Isfahan şahının oğludur. Şahın hazinedarlığını yapan Ermeni Keşiş’in kızı Aslı’yı sever. Şah, Keşiş’ten kızı oğluna ister. Keşiş, Müslüman’a kız vermek istemezse de, şahın dileğini açıkça reddedemediği için bir mühlet diler, mühlet sona ermeden karısını ve kızını alıp memleketten gizlice kaçar.

30 Aralık 2013
Nemesis

Meryem öğretmenim benim

Ben Sizi Çok Severim

Herkese Överim

Meryem Öğretmenim Benim

Sen öğrettin bize ABC'yi

Dersleri,hayatı sevgiyi

Senin sayende öğrendik sevmeyi

11 Kasım 2013
gs79

*Bir keresinde arkadaşım “O türkü Bitlis’te beş minare değil, Bitlis’te beş bin nane.” demişti. Ben de kim saydı ki acaba diye düşünmüştüm.

*Bir arkadaşım “Adamı düşürürsen faul, acıdıysa penaltııı!” demişti. Ben de acaba hakem “Acıdı mı?” diye mi soruyor, peki soruyorsa oyuncunun cevabına nasıl inanıyor diye düşünmüştüm.

10 Ekim 2013
Gökhan Duranal

GEÇMİŞ...Yaşanmış ve bitmiş. Bir daha değiştirilemeyecek olan. Peki ya Bugün. Geçmişte hayal ettiğimiz yerde miyiz? Hangi masum hayallerimiz gerçekleşti. Hangimiz tam anlamıyla istediğimiz yerdeyiz? Belki hepimiz belki hiç birimiz. İstediği yerde olanlar için sorun yok ama hayallerinin yanına bile yaklaşamamış olanlar, işte asıl sorun onlarda.

08 Mayıs 2013
nilla

Bir çok şeyi unutuyoruz. Bize karşı yapanları ya da yapılanları mesela. Vaatleri ve asla vaat olarak bile ağza alınmayanları. Ama unutkanlığın alasını şehitlerimizi unutarak ya da unutulmasına göz yumarak yapıyoruz. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi.

20 Nisan 2013
AntikAyna

1827 Yılında Almanya’nın Brandenburg kentin de bir müzik öğretmeninin oğlu dünyaya gelir. Çocuğa Carl Dedloid adını koyarlar. Baba müzik öğretmeni anne ev hanımı Carl Dedloid’in anne ve babası sürekli olarak kavga ediyor evde huzur yok. Çocuğun yakınları Carl Dedloid bu olumsuz ortamdan etkilenmesin diye onu bir yetimhaneye gönderiyorlar. Anne baba var ama çocuğa faydası yok. Carl Dedloid 12 yaşına geldiğinde o yetimhane de bir gece yarısı arkadaşları uyurken yetimhanenin birinci katında bulunan yatakhanesinde 12 yaşında ki Carl Dedloid çarşafları birbirine bağlıyor kaçacak.

15 Nisan 2013
serhat06

Büyük bir emekle hazırlanmış, zengin bir gazete ilk sayfa arşivi. Eski yazı dönemine ait gazeteler de aynı özveriyle Latin harflerine aktarılmış. Her karışı şehit kanıyla sulanmış bu aziz vatanı hangi zor şartlarda kurtarıp bu Cumhuriyeti kurduğumuzu unutan yönetimin, 80 yıllık milli birikimlerimizi haraç mezat parsel parsel sattığı şu talihsiz günlerde, bilhassa 1919 yıllarının gazetelerini yeni neslin dikkatle okuması lazım...

18 Mart 2013
Serkan Aygören

10 Kasım

Bir bulut inmiş, beyaz,

Karlı dağlar başına.

Her 10 Kasım sabahı,

Bir ateş düşer, döşüme.

Nerdesin, ey Ata'm nerede?

Sensiz millet, öksüz burada.

10 Kasım 2012
Serkan Aygören

Mem Ü Zin

Mem û Zîn, Ahmed Hani'nin (Kürtçe:Ehmedê Xanî) 17. yüzyıl'da yazdığı dünyaca ünlü manzum eseridir. Kürtçenin Kurmanci lehçesiyle yazılmıştır.

Birbirine aşık olan ancak kavuşamayan iki gencin trajik öyküsünü anlatır. Bu hikâye milattan çok önceden bu yana halk arasında söylenen ve mitolojik nitelik kazanan bir destandır. Ozan, bu destandan ilham alarak hikâyeyi kendi yaşadığı çağının yaşantısına göre somut bir kalıba dökmüş, çağdaş bir üslupla yazmıştır. Bu suretle hem destanı kaybolmaktan kurtarmış, hem de insanlığa ölümsüz bir eser bırakmıştır.

01 Haziran 2012
demlikbau
< Önceki1234