Fuat Saka Ve Yirmi Yıl Sürgün...

karadeniz,laz,müzik,sanatçı,zülfü livaneliFuat SAKA 1952 Trabzon doğumlu, Karadenizli şivesini koruyarak evrensel bir sanatçı olmayı başaran bir cesur yürek...
 
Trabzon'da geçen çocukluk döneminde müzik adına ilk eğitimini, yaylı tambur çalan babasından almış. Lise yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne gelen öğrencilerin Boztepe radyosunda yayınladıkları müzik proğramlarından etkilenip, batı müziğine yönelmiş.
 
Eğitim Enstitüsü'nde okumak ve resim eğitimi almak için İstanbul'a geldiğinde, geceleri kulüplerde davul çalarak müzik tutkusunu da devam ettirmiş. Arada bir Selda ve Edip AKBAYRAM'ın Halk konserlerinde çıkıp kendi bestelerini seslendirmiş.
 
1979'da albüm yapacak kadar çok bestesi olmasına karşın, 80 darbesiyle birlikte siyasi görüşü sebebiyle ülkeyi terk etmek zorunda kalmış. Böylece ilk albümünü çıkartmak Avrupaya nasip olmuş. Frankfurt, Paris, Amsterdam ve Hamburg gibi önemli şehirlerde çalışmalarını sürdürmüş, lakin çıkardığı bir sürü albümün hiç biri Türkiye'ye gelmemiş. Zülfü LİVANELİ ve daha bir çok sanatçı yasakları kaldırılıp geri çağırılmış ve dönmüş. Aynı teklif Fuat SAKA'ya da yapılmış ama o geri gelmemiş. Bu sebepten vatandaşlıktan çıkarılmış.
 
Sesi Türkiye'ye ulaşamasada o dönemlerde, batılı dinleyici ile güzel bir kucaklaşma yaşamış. " Ayrılık Türküsü", "Nazım Hikmet", Türkiye'den Avrupa'ya göçü anlatan "Kenardaki Ray" , 13 Türk Şairin şiirlerini bestelediği "Şiirce" ve canlı kayıt yaptığı "Sen" epey ilgi gören çalışmaları olmuş.  Amacı Anadolu ve Batı arasında sağlam bir köprü kurmak olan sanatcı bu denemelerinden hiç vazgeçmemiş.
 
Bu vazgeçmeyiş neden sonra cevap vermiş ve önce "Ayrılık Türküsü" ardından da diğerleri yayınlanmış Türkiyede. ( Karadenizli inadı işte tuttu mu tutar:)) )
 
Ülkesine döndüğünde yirmi yıl önce aşık olduğu kadını buldu ve evlendi. Nihayet yurdunda artık...
 
Yirmi yılın eksikliğini gidermeye çalışıp ülkenin dört bir yanını geziyor. Bir ayağı da Avrupada halen.
 
"Yirmi yıllık aradan sonra müzik piyasasını nasıl buldunuz ?" sorusuna, "biz bıraktığımızda daha iyiyidi" diyor ve devam ediyor "Eskiden insanlar yaşam felsefelerini müziğe aktarabiliyorlardı. Bir heyecan vardı. Ben batı müziğini öğrendim ama Anadolu insanıyım. Bu gün ki gençlerin eksiklerinden biri türküleri sadece okuldan öğrenmek. Türküler, yaşamın içinde öğrenilirse daha çok benimseniyor. Anadolulu olmak lazım kafada her şeyden önce."
 
Müziğini " Lazca Caz" olarak nitelendirenler olsa da Fuat SAKA müziğin evrensel olduğunu ve duymak istediği bir müziği yaptığını söylüyor. Yaptığı müziğe de "Fuat Saka Tarzı" denilmesinin daha doğru olacağını düşünüyor.
 
Ne diyelim biz de saygı duyarız böyle kendi tarzını yaratan sanatçıya değil mi ama?
 
Şimdi o güzel yorumundan bir iki türkü olsa da dinlesek keyifle...
 
Ayşe ÖZEN
delişey
delişey
05 Nisan 2010
Bu yazarın ‘Yine kendim...’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Serkan Aygören

Okur Yorumları

Tamu - 05 Nisan 2010 14:22
Tamu
her gün seninle ama her an sana özlem duyan ben.....

''Hey gidi Karadeniz Doldi da taşamadi Etmiyelum sevdaluk Edenler yaşamadi ''
delidivane - 05 Nisan 2010 14:28
delidivane
seviyorum ben karadeniz müziğini ve insanını çok samimi oluyorlar.Delişeyim zevkle okudum hiç bilmiyordum bunları teşekkürler balım
AşıkLarın Şeriatıda Allah'tır, Mezhebi de...
delişey - 05 Nisan 2010 15:11
delişey
bende sizlerle teşekkürler ediyorum. tamu yorumun renk kattı:) ve delidivanemm bende seviyorum kendilerine has bir duruşları var. Karadeniz insanının pozitif bir inadı var.

misal ak dediğine beyaz diyemezsin o "ak" tır... ve Fuat SAKA teyzemin eski aşkıdır:)))
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
Serkan Aygören - 05 Nisan 2010 17:02
Serkan Aygören
telaşeden videoyu atlamışım, buyursunlar efem... =)
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
delişey - 05 Nisan 2010 17:36
delişey
hihihi teşekür ederizzz...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
Tamu - 07 Nisan 2010 12:25
Tamu
delişey ve delidivane KARADENİZ insanı ve benim için yazdığınız güzel düşüncelerinize bir karadenizli olarak teşekkür ediyorum...

sizlerle olmak büyük keyif :D
delişey - 15 Nisan 2010 10:53
delişey
Volkan Konak 1 milyon doları elinin tersiyle itti!

Reklamlarında ünlü isimleri oynatarak satışlarını arttırmayı hedefleyen Pepsi'nin son gözdesi Volkan Konak oldu. Son dönemde konserleri hınca hınç dolan, şarkıları dilden dile dolaşan Karadenizli türkücüye teklif götüren firma yetkilileri, ummadıkları bir yanıt aldı. "Kuzeyin oğlu" lakaplı şarkıcı, kendisine yapılan 1 milyon dolarlık teklifi firmanın Amerikan sermayesi olması sebebiyle reddetti.

Firma yetkilileri, Volkan Konak'ı ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Televizyon Gazetesi'nin haberine göre; Pepsi'den aldığı reklam teklifinin 1 milyon dolardan bile fazla olduğunu ima eden Karadenizli türkücü, "Firmanın reklamında ancak senaryoyu ve içeriği ben hazırlarsam rol alırım. Aksi halde, ne kadar ücret teklif ederlerse etsinler Pepsi ile bir anlaşma yapmayacağım" açıklaması yaptı.

alıntıdır. (gazete vatan)

ya ben bu adamı seviyorum yaa. Karadenizin ve ülkenin gururu bunlar=)

umarım para ulusalcılığın önüne hiç bir zaman geçemez...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
Tamu - 15 Nisan 2010 12:14
Tamu
amin................. :D
delişey - 18 Nisan 2010 17:53
delişey
işte gidiyorum...
birşey demeden, arkamı dönmeden şikayet etmeden
hiçbirşey almadan, birşey vermeden
yol ayrılmış görmeden gidiyorum...


ne küslük var ne pişmanlık var kalbimde
yürüyorum sanki senin yanında
sesim uzaklaşır herbir adımda
hayat bize kalmadan gidiyorum


gerdiğin tel kalbimde kırılmadı
gönül kuşum şarkıdan yorulmadı
bana kimse senin gibi sarılmadı
ışığımız sönmeden gidiyorum


Kazım KOYUNCU


Toprağın ışık olsun...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)

üye olun, siz de katılın