Hayat Kısa-Kuşlar Uçuyor

bahar,cemal süreya,çiçek,ergenekon,memleketNe çok şey yazmak istiyorum. Bahçede gördüğüm ateşböceklerini anlatmak istiyorum…

Yeşermeye başlayan asma dallarının büyüsünü…

Apartman kapısından girmeden önce dallarını çekiştirip kopardığım yenidünyaları…

Başka yerlerde henüz çıkmamışken Alanya’da büyüyen erikleri.

Yapraklarından önce çiçeğe duran Morsalkımları.

Leylakların kokusunu arkadaşlarına götürmek için birkaç çiçek dalını koparıp yola koyulan kadınları…

Şakayıkların narin yapraklarını…

Normal bir ülkede bunlardan bahsedince ruhum bir bulutun üstünde rahatlıkla yolculuk edebilir.Ama ben her okuduğum haberle yüzümü buruşturduğumda yavaşça kendimi kapattığımı fark ettim.

Aç bir çocuğun haberini izlerken yediğim yemekten utanıp boğazıma dizilen lokmaların acısını hissederim.

Karda kışta okula hırkasız kabansız giden çocuklarla birlikte üşürüm.

Hayatı biraz uzunca adımlamış olanların, henüz adımlarının sayısı onlardan daha az diye yadırgadıkları genç hayatlara haksızlık yapıldığını düşünürüm…

Geçmişe özlem duyarak yaşamak isteyenleri de her zaman yadırgarım.

Hrant Dink cinayetinden ne kadar üzüntü duymuşsam benimle aynı gök kubbeyi paylaşan herkesin aynı acıyı duyduğuna inanırım.

Malatya katliamında dilim dilim keserek işkence yaparak öldürülenleri düşündüğümde tanrının yarattığı canı sadece tanrının alabileceğine inanan herkesin rahatsızlık duyacağına inanırım.

Darbelerle lekelenmiş ülkemin tarihinin yeni darbelerle yazılmasından herkesin rahatsızlık duyacağına.

Üniversitelerin evrensel bilgiye erişmek için bir bahçe olduğuna inanırım. Evrensel bilgiye ulaşan herkesin evrenin anlaşılmasına bir damlacık bilgi eklediği için mutlu olacağına.

Ergenekon soruşturmasının sağlıklı yapılmasını isterim ve sonucunun ülkemden gurur duymama neden olacak, bir şekilde hukukun evrensel ilkelerine bağlı bir soruşturma yürütüleceğine yürekten inanarak sonucu gönül rahatlığıyla beklemek isterim.

bahar,cemal süreya,çiçek,ergenekon,memleketKendini tanımlamak için hiçbir çaba harcamadan sadece doğuştan getirdiği özellikleri övünmek için kullanmamak gerektiğine inanırım.

Kısacası benzeşmenin kısırdöngü olduğuna zenginliğin benzeşmemekten geldiğine inanırım.

Aynı şarkıyı dinleyen, aynı mekânda eğlenen, aynı tarzda giyinen kısacası birbirinin aynısı olanların yoksul olduğuna inanırım.

Ve ben işini en iyi yapanın en vatansever olduğuna inanırım. Eğer musluk tamircisiysen ve yaptığın işi severek ve hakkıyla yapıyorsan ülkeni en çok senin sevdiğine inanırım.

İşte o zaman ruhum huzur bulur ve ben Ateşböceklerinin eşini çağırmak için yakıp söndürdüğü ışığın peşine düşer, mevsimin ilk eriğini dalından koparmanın dünyanın en büyük mutluluğu olduğuna, sabah işe giderken delirmişçesine açan portakal çiçeklerinin kokusunu daha iyi duymak için, daha da yakınında yürümenin enfes bir his olduğuna inanırım.

Morsalkımları gülümseyerek selamlar ve işyerimin merdivenlerinden tırmanırken dışarıda bıraktığım hayatı ertesi sabah yeniden adımlayacağım için mutlulukla güne başlamanın keyfiyle günaydın derim.

İşte o zaman şiir Cemal Süreya olur ve dile gelir:“Hayat kısa. Kuşlar uçuyor.”

nilanya
nilanya
28 Mart 2008
Bu yazarın ‘Dem bu dem..’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Beyaz Sayfa

Okur Yorumları

neslihans - 28 Mart 2008 14:30
Default Avatar
"hayat BAZEN nasıl da ziyan ediyor herşeyi" ama ben yine de diyorum ki; hayat günaydın sana!!!
Serkan Aygören - 28 Mart 2008 16:23
Serkan Aygören
Bence de hayata yapılacak en güzel sesleniş. Hatta Serzeniş bile olabilir. Tüm çetin geçen anlara dair :)
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
nilanya - 28 Mart 2008 16:36
nilanya

www.renklidergi.com da en çok sevdiğim yazının okunduğunu yorumlardan takip edebilmek.Öyle, uzaklardan bir yerden bir merhaba gönderiyorum ve bir merhaba alıyorum.Çok teşekkürler.


nilanya - 28 Mart 2008 16:42
nilanya

Sabah portakal çiçeklerinin altından yürümek için neredeyse ağaçlara yapışıyorum.  Ve her adımda çocukken ipe dizdiğim portakal çiçekleri kolye oluyor bana.  Mimozaları,morsalkımları görmelisiniz ..İnsan bunları gördüğünde hayata her an gülümseyerek bakmak istiyor. Acı mı? Eh o da alıştığımız bir şey.Bak şimdi bir cümle Cahit Sıtkı Tarancı'yı alıp getirdi işte.

"Öldük, ölümden bir şeyler umarak.
Bir büyük boşlukta bozuldu büyü.
Nasıl hatırlamazsın o türküyü,
Gök parçası, dal demeti, kuş tüyü,
Alıştığımız bir şeydi yaşamak.."


nilanya - 28 Mart 2008 17:10
nilanya
http://neslihans.deviantart.com  Yazıya emeğinizi eklemişsiniz çok teşekkürler.
ilsev - 31 Mart 2008 12:27
ilsev

Yaşadınmı derinlemesine yaşayacaksın hayatı... Bu da can Yücel'den en sevdiğim şiir. Hayatı öylesine derin yaşıyorsun ki bunu hissediyor ve hissettiriyorsun. Ne yazık kı portakal çiçeğinin kokusunu almadan yaşayan yani yaşadığını sanan bir çok insan olduğunu düşünüyorum. Ama bu yazını okuduktan sonra çok çok mutlu oldum ki onlardan biri değilim. Her şeye rağmen gökyüzündeki güneşe, aya, yıldızlara dağlara çiçeklere kuşlara duyduğum coşkuyu tekrar hissettim.

Bana Yaşamı sevdiğimi yeniden hatırlattığın için teşekkür ediyorum. Birden içim umutla doldu.

Güzel Günler Göreceğiz

Güneşli Günler


nilanya - 31 Mart 2008 12:39
nilanya
Bana söylediklerini bir yazıya dönüştürecek kadar yeteneklisin bence ve şiirin yanı sıra düzyazıyı da denemelisin.Şiir benim yapamayacağım bir şey çünkü şairleri tanrın minik bir buseyle ödüllendirdiğine inanırım.
mavideniz - 01 Nisan 2008 10:41
mavideniz
Bahar insanı böyle doşturur arkadaşım. Sen yazmaya devam et ki güzel yazılarını okuyalım. Ben de tam senin yazdığın gibi vatanseverliği herkesin kendi işini doğru yapmasıyla anlatırım. Vatanseverlik boş laflar ederek elinde bayrak sallamak hiç değil. Kendi gücün oranında elinden geldiği kadar çok çalışmak.Bu ülkenin güzel insanlarına bir katkıda bulunmak işte vatanseverlik bu. Sevgiler.
Mantıklı ol imkansızı iste!
nilanya - 01 Nisan 2008 14:34
nilanya

İnsanlar doğdukları ülkeyi,milliyeti,dini seçme şansına sahip değiller.Bu doğumla elde edilen özellikler ve bence kendinizin yaratmadığınız bir değeri salt kendinizi tanımlamakta kullanıyorsanız eksik olan bir şey var demektir.

İnsan kendini tanımlarken mesleğiyle,yaptığı işle ve yarattığı değerle tanımlamalıdır.Ressam,tamirci,yazar vs. Evet vatanseverlik yarattıklarınla,aldığın patentle alakalı bir şey.Çünkü herkes yasalar karşısında eşit vatandaş.


ANeMol - 27 Nisan 2008 18:03
Default Avatar

Bir merhabada benden sevgili arkadaşım     Renkli Dergi ailesinin yeni üyesiyim  çok mutluyum çok keyifliyim  kaleminize gönlünüzw sağlık   iyiki burdayım  sevgiler


nilanya - 28 Nisan 2008 08:41
nilanya

Hoşgeldiniz.İnternet dünyası başka türlü bir yer.Tanışma imkanımız olmayan dostlarla tanışmamızı sağlıyor.Bu harika.Umarım yazılarınızı,şiirlerinizi,fotoğraf çalışmalarınızı ne bileyim neye ilginiz varsa onunla sizi burada görmeyi isterim.Yazımı okuduğunuz için de çok teşekkürler.


nilanya - 06 Haziran 2008 11:08
nilanya

KISA

Hayat kısa

Kuşlar  uçuyor

Cemal Süreya


nilanya - 30 Ekim 2008 09:29
nilanya
Günaydın Renkli dergi. Günaydın hayat..
Serkan Aygören - 30 Ekim 2008 09:59
Serkan Aygören
Günaydın efendim, herkese günaydın.
Sevgili Kalemşörümüz Nilanya ile paylaştığımı sizlere de aktarayım:

Öncelikle gördüğünüz üzere bu dizeler Cemal Süreya'ya ait. İlgili anektod ise şu şekilde:
Cemal Süreya kendi hayatını Kırlangıçların ömürleri üzerinden hesaplamış. Onu nhesabında kırlangıç ömrü 8 yıomış. Oysa sonradan kırlangıçların ömürlerinin 6 yıl olduğunu öğrenmiş.
Kendi hesabına göre daha da kısalan ömrünü bu dizlerle anlatmış.
"Hayat kısa,
Kuşlar uçuyor."

Hayat kısa, kuşlar uçuyor
diye aradığınızda ilk 10 arasında bu yazı da var.
Düşünsenize bir... Beğenilen bir şairin bilinen bir dizerleri arandığında sizin yazınızın ilk 10 da çıkmasını.

İşte bunu öğrendiğimiz bu sabah hem renklidergi adına hem de sevgili Nilanya adına;
"Çok güzel bir gün"

Sağlıcakla...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)

üye olun, siz de katılın